Przygotowanie dziecka na wizytę u stomatologa

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Drodzy Rodzice, to właśnie od was zależy, jak dziecko zareaguje na pierwszą wizytę u dentysty. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie pociechy do pierwszego kontaktu ze stomatologiem. Jak to ułatwić dziecku? Oto kilka wskazówek

Rozmowa. Zanim pojawicie się na wizycie należy porozmawiać z dzieckiem. Należy opowiedzieć mu jaki jest cel wizyty, jak będzie ona przebiegać oraz dlaczego tak istotne jest dbanie o zęby.

Zabawa. Dzieci uwielbiają uczyć się przez zabawę. W domu można bawić się z dzieckiem odgrywając scenki wizyty u dentysty. Mogą się przydać zabawkowe narzędzia stomatologiczne, np. lusterko. Przydatne mogą być też książeczki ilustrujące wizyty u lekarza. Przy pomocy zabawek dziecko może się wcielić w rolę lekarza i samo zobaczyć jak wygląda lepienie plombek (np. przy pomocy zestawu Play Doh Dentysta)

Planowanie wizyty. Wizytę najlepiej umówić, kiedy dziecko nie ma dolegliwości bólowych. Należy wybrać porę dnia, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju i nie jest zmęczone i głodne.

Wizyta adaptacyjna. Dziecko, zanim stanie się pacjentem, powinno wcześniej poznać gabinet stomatologiczny oraz personel. Taka wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba. Czasami zdarza się, iż mimo wcześniejszych wizyt adaptacyjnych, dziecko odczuwa niepokój na samą wzmiankę o stomatologu. Dlaczego może się to zdarzać? Bardzo często jest to spowodowane zachowaniem samych rodziców. Ich lęki zazwyczaj przenoszą się na pociechy. Jeśli mama i tata będą zdenerwowani wizytą ich dziecka u dentysty, ono samo także poczuje niepokój, co oczywiście odbije się negatywnie podczas leczenia.

 

Towarzysze wizyty. Można pozwolić dziecku na zabranie do gabinetu ulubionej maskotki. Dzięki niej maluch poczuje się pewniejszy i odważniejszy.

Nagroda po wizycie. Oprócz drobnego upominku, który maluch otrzyma w gabinecie po udanej wizycie, warto pomyśleć o większej nagrodzie po zakończeniu leczenia, np. dobrym słowem, buziakiem, drobną zabawką czy też wizytą na placu zabaw. Wzmocni to pozytywne odczucia oraz na pewno będzie to dodatkowa motywacja dla dziecka.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta adaptacyjna?  Nie należy zwlekać z pierwszą wizytą u dentysty. Kiedy pojawia się ból, taka wizyta może się kojarzyć z negatywnym doświadczeniem, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Najlepiej w wieku około 1-2 lat przyjść z maluchem na wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz wyjaśni jak najlepiej dbać o zęby i przy okazji skontroluje stan uzębienia dziecka.