pl

Pedodoncja

Pedodoncja

Pedodoncja Wejherowo

Pedodoncja jest najmłodszą dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem dentystycznym dzieci. Z różnych względów została wyodrębniona z działów stomatologii, min. Z powodu mylnych poglądów ludzi, co do ważności leczenia zębów mlecznych, ich znaczenia w kształtowaniu się całego narządu żucia oraz trudności, jakie kryje za sobą leczenie „małych pacjentów”. W wielu krajach, w których nie była możliwa lub zbyt mało rozwinięta opieka stomatologiczna nad dziećmi, stwierdzono, iż zapadalność na próchnicę wzrasta, a leczenie dorywcze nie daje zadowalających rezultatów.

Pedodoncja zajmuje się przede wszystkim leczeniem zębów mlecznych, ząbkowaniem, wadami zgryzu, edukacją prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profilaktyką próchnicy

Obecnie poziom próchnicy jest bardzo duży – dane wskazują ze niemal 96% społeczeństwa zmaga się z tym problemem, w tym także dzieci.

Próchnica jest bakteryjną, infekcyjną chorobą zakaźną. Oznacza to, że można się nią zarazić, bo bakterie przenoszone są za pomocą śliny. Przede wszystkim w sytuacjach takich jak częste pocałunki, jedzenie tymi samymi sztućcami, oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku, czy używanie tej samej szczoteczki. Nie zdajemy sobie sprawy, że przez te codzienne czynności narażamy dziecko na przeniesienie próchnicy.

Przyczyny powstawania próchnicy u małych dzieci

  • Miejscowe działanie cukru na tkanki
  • Zasypianie dziecka z butelką (słodki pokarm)
  • Karmienie pomiędzy głównymi posiłkami
  • Spożywanie słodkich płynów
  • Podawanie niemowlętom smoczków z cukrem w celu uspokojenia
  • Częste podawanie leków w postaci syropów
  • Dieta kariogenna: pokarmy oblepiające zęby, zbyt duża ilość słodyczy
  • Choroby przebyte w pierwszych miesiącach życia- choroby zakaźne, awitaminozy
  • Brak karmienia naturalnego
  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Profilaktyka jamy ustnej u dzieci

Podstawą profilaktyki w zapobieganiu próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej. We wczesnym stadium proces próchnicowy może być zatrzymany, poprzez proste działania higieniczne.
Szczotkowanie zębów min 2 razy dziennie

  • Stosowanie odpowiedniej dla dzieci metody szczotkowania
  • Dziecko samo nie jest w stanie dobrze przeprowadzić higieny, niezbędna jest pomoc osoby dorosłej (rodzic myje zęby dziecku)
  • Używanie pasty zawierającej fluor (fluor skutecznie przerywa proces próchnicowy)
  • Wizyty kontrolne u lekarza stomatologa
  • Profilaktyka fluorkowa w gabinecie stomatologicznym

Nasza klinika oferuje pakiet, który obejmuje zarówno fluorowanie, jak i higienizację, która jest kluczowym elementem utrzymania optymalnego zdrowia jamy ustnej. Regularne przeprowadzanie tych procedur jest szczególnie ważne dla nastolatków, u których obserwuje się znaczną tendencję do tworzenia kamienia nazębnego.

Mylne jest stwierdzenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Należy leczyć zęby mleczne, aby choroba próchnicowa nie przeniosła się na zęby stałe oraz aby zapobiec wadom zgryzu!!!
Dziecko należy do bardzo specyficznych, wrażliwych pacjentów, które mocno reagują na wszelkiego rodzaju bodźce psychiczne i fizyczne. Profesjonalne postępowanie lekarza wobec małego pacjenta jest bardzo istotne. U małych dzieci zaleca się „wizyty adaptacyjne”, aby dziecko zapoznało się z lekarzem i gabinetem stomatologicznym (zaleca się wizytę ok 12-18 miesiąca życia dziecka). Kiedy już dochodzi do próchnicy i zęby bolą, dziecko wizytę u stomatologa będzie właśnie kojarzyć z bólem i stresem. Można temu wcześniej zapobiec, kontrolując stan uzębienia Naszych pociech poprzez stawianie się na wizyty kontrolne poprzedzone wizytą adaptacyjną.
Specjalnie dla „małych pacjentów” są stosowane kolorowe plomby. Dziecko może wybrać kolor, co zawsze jest atrakcją.
Po wizytach dzieci otrzymują nagrody.

Zabiegi przeprowadzamy z użyciem znieczulenia miejscowego lub gazu rozweselającego, aby zapewnić pełny komfort i bezpieczeństwo naszym najmłodszym pacjentom.

Pedodonta Wejherowo – kontakt i rezerwacja wizyty

Rezerwacja terminów do pedodonty odbywa się:

Zapłać w ratach

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym?

    Zgodnie z wytycznymi wielu organizacji stomatologicznych, wizyta u dentysty powinna odbyć się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po pojawieniu się pierwszego zęba dziecka, ale nie później niż do pierwszych urodzin. Ta pierwsza wizyta jest istotna zarówno dla oceny stanu zdrowia zębów i jamy ustnej dziecka, jak i dla edukacji rodziców na temat odpowiedniej pielęgnacji i zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej.

  • 02

    Czy istnieje możliwość wykonania kolorowych wypełnień?

    Oferujemy w naszej klinice zarówno tradycyjne, białe wypełnienia, jak i kolorowe – te ostatnie są często atrakcyjne dla najmłodszych pacjentów. Wprowadzając element zabawy, kolorowe wypełnienia mogą pomóc zmniejszyć lęk i stres u dzieci związany z wizytą u dentysty, co z kolei sprzyja pozytywnym doświadczeniom i budowaniu zdrowych nawyków odwiedzin stomatologa na przyszłość.

Umów wizytę: