pl
  • Porady
13 sierpnia - 2024

Ból zęba po wizycie u dentysty

Ból zęba po wizycie u dentysty

Chociaż leczenie stomatologiczne ma na celu złagodzenie bólu zębów, zdarza się, że pacjenci doświadczają nasilenia dolegliwości po wizycie u dentysty. Sytuacja, w której ból po leczeniu jest silniejszy niż przed zabiegiem, może być niepokojąca i wymagać konsultacji ze specjalistą. Jaka może być tego przyczyna i co zrobić w takiej sytuacji?

Czy ból zęba po wizycie u stomatologa to normalne zjawisko?

Jeżeli w ciągu kilku godzin po zabiegu stomatologicznym pacjent zaczyna odczuwać dyskomfort lub ból, nie należy się tym stresować. Zwykle jest to efekt ustąpienia działania środka przeciwbólowego i nadwrażliwość, która może wynikać z podrażnienia dziąsła lub zakończeń nerwów. Ból zęba po wizycie u dentysty może pojawić się również po prostych zabiegach, choć zwykle występuje przy leczeniu bardzo zaawansowanej próchnicy. Uczucie bólu lub dyskomfortu może występować po zjedzeniu kwaśnych lub słodkich potraw, wypiciu zimnych/gorących napojów lub pod wpływem zimnego powietrza, gryzienia czy mocnego szczotkowania. Ból zęba po wizycie u stomatologa może towarzyszyć szczególnie tym pacjentom, którzy również przed zabiegiem skarżyli się na nadwrażliwość zębów.

Kiedy ból zęba po wizycie u dentysty powinien niepokoić?

Nadwrażliwość pozabiegowa zwykle ustępuje w ciągu tygodnia, przy czym ból z każdym kolejnym dniem powinien tracić na intensywności. Jednak zdarza się, że problem wymaga interwencji stomatologa. Jakie objawy stanowią powód do niepokoju?

Ból zębów po wizycie u dentysty wymaga sprawdzenia jeżeli:

  • dolegliwości nie ustępują po tygodniu;
  • ból staje się coraz bardziej dokuczliwy;
  • ząb boli jedynie w niektórych sytuacjach (np. podczas jedzenia lub w nocy);
  • pacjent skarży się na silny, pulsujący ból;
  • pojawiają się epizody nagłego, ostrego bólu trwające 1-2 dni;
  • oprócz bólu pojawiają się inne dolegliwości (np. pieczenie, zmiany w jamie ustnej).

Ból zęba, który trwa powyżej dwóch tygodni, wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Zdarza się jednak, że dolegliwości nie występują bezpośrednio po zabiegu, a w odstępie kilku miesięcy.

Ból zębów po wizycie u dentysty – przyczyny

Jeżeli ból zęba jest silny i trwa zbyt długo, wówczas przyczyna może być poważniejsza. Po wizycie u dentysty boli mnie ząb – takie zdanie może oznaczać, że wypełnienie zostało źle dopasowane i wystaje ponad koronę zęba. W tej sytuacji konieczne jest skorygowanie plomby. Ostry ból zęba może świadczyć również o rozwijającym się zapaleniu miazgi, wypadnięciu plomby lub rozszczelnieniu wypełnienia. Wówczas należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który zweryfikuje przyczynę i zadecyduje o dalszym postępowaniu. W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego lub usunięcie zęba.

Warto również wiedzieć, że ból zęba po wizycie u stomatologa może mieć swoje podłoże w reakcji alergicznej. Zdarza się bowiem, że niektórzy pacjenci są uczuleni na składnik wypełnienia stomatologicznego. Reakcję alergiczną mogą wywoływać szczególnie żywice akrylowe stosowane w białych plombach, a także metale stosowane w wypełnieniach, mostkach, koronkach i protezach (np. złoto, nikiel, rtęć). Wówczas oprócz bólu zęba można zaobserwować inne objawy, np. uczucie pieczenia, dyskomfort, widoczny stan zapalny.

Po wizycie u dentysty boli mnie ząb – co robić?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Dyskomfort lub lekki ból zęba po wizycie u dentysty jest normalnym zjawiskiem i może wynikać z nadwrażliwości pozabiegowej. W tej sytuacji wystarczy unikać bodźców wzmagających ból (np. kwaśnych potraw, zimnych napojów) oraz używać miękkiej szczoteczki do zębów i pasty przeznaczonej dla osób o nadwrażliwych zębach. Jednak jeżeli ból utrzymuje się powyżej tygodnia, nasila się lub towarzyszą mu inne objawy, wówczas należy udać się do stomatologa – najlepiej tego samego, który wykonał zabieg.

Umów wizytę: