Żółte zęby kojarzą się z nonszalanckim podejściem do higieny jamy ustnej. Jednak czasami nawet regularne szczotkowanie nie pomaga i uśmiech nadal nie ma nic wspólnego z uśmiechem gwiazd szklanego ekranu. W utrzymaniu szykownej bieli mogą bowiem przeszkadzać produkty, które codziennie trafiają do jamy ustnej i przy okazji barwią zęby.
Kawa i herbata – czy barwią zęby?
Niestety oba napoje nie sprzyjają zachowaniu białego uśmiechu. Kawa i herbata zawierają bowiem garbniki roślinne (taniny), które powodują zażółcenie szkliwa. Z czasem na zębach mogą pojawić się nawet ciemnobrązowe przebarwienia. Największym zagrożeniem dla „hollywoodzkiej” bieli jest herbata czerwona i czarna, przy czym jasne gatunki (np. zielona) także zostawiają osad na zębach.
Jak uniknąć przebarwień bez rezygnowania z pobudzających i zdrowotnych właściwości obu napojów? Należy myć zęby częściej, a najlepiej za każdym razem po wypiciu kawy lub herbaty. Gdy jest to niemożliwe, pomoże przepłukanie ust wodą i żucie gumy.
Czy wino barwi zęby?
Czerwone wino zawiera duże ilości garbników, a dodatkowo wykazuje kwaśny odczyn pH. Kwasowe środowisko w jamie ustnej jest dla zębów niebezpieczne, ponieważ prowadzi do erozji szkliwa i powstawania ubytków. Dodatkowo osłabione szkliwo jest bardziej podatne na powstawanie przebarwień. Dlatego osoby, które zauważają u siebie podatność na próchnicę i zażółcone zęby, powinny przyjrzeć się swojej diecie. Być może wina leży po stronie (nomen omen) lampki wina do kolacji?
Czy słodkie napoje barwią zęby?
Ze względu na wysoką zawartość cukrów słodzone napoje sprzyjają rozwojowi bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Słodkie napoje zawierają też kwasy owocowe, które zmieniają odczyn pH w jamie ustnej i tym samym przyczyniają się do osłabienia szkliwa. Do kolorowych napojów dodawane są również barwniki (np. karmel), które sprzyjają tworzeniu się nieestetycznego osadu na zębach. Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie lub chociaż ograniczenie spożywania napojów słodzonych i zastąpienie ich wodą.
Czy słodycze barwią zęby?
Słodycze szkodzą zębom podobnie jak słodzone napoje – zawierają cukry, które pod wpływem bakterii przekształcają się w kwasy. Wskutek działania kwasów szkliwo ulega osłabieniu, co z kolei sprzyja powstawaniu przebarwień i ubytków. Ładnemu uśmiechowi szkodzą szczególnie słodycze zawierające intensywne barwniki (np. lizaki, żelki, cukierki, gumy owocowe), a także słodkości, które długo się rozpuszczają albo oblepiają zęby.
Czy kurkuma barwi zęby?
Tej indyjskiej przyprawie przypisuje się m.in. wspomaganie leczenia udarów, choroby Alzheimera, depresji, a nawet nowotworów. Niemniej miłośnicy kuchni indyjskiej powinni wziąć pod uwagę silne właściwości barwiące kurkumy. Organiczny związek chemiczny zawarty w kurkumie (kurkumina) to naturalny pigment, który może zabarwić dosłownie wszystko, w tym niestety również zęby. Dlatego osoby, które często dodają kurkumę do swoich potraw (np. curry), powinny przykładać szczególną wagę do mycia zębów po posiłkach.
Czy ciemne sosy barwią zęby?
To zła wiadomość dla osób, które w swojej kuchni nie stronią od sosu sojowego, octu balsamicznego czy sosu pomidorowego. Ten ostatni zawiera likopen, czyli naturalny pigment odpowiedzialny za czerwony kolor dojrzałych pomidorów i… nieestetyczny nalot na zębach. Mimo to nie warto całkowicie rezygnować z sosów na bazie pomidorów, ponieważ likopen zwalcza wolne rodniki, które negatywnie oddziałują na organizm. Większe zagrożenie dla białego uśmiechu stanowią natomiast sos sojowy i ocet balsamiczny, które są nie tylko bardzo ciemne, ale i lepkie, przez co łatwo osiadają na zębach.
Czy owoce barwią zęby?
Pacjentom po zabiegu wybielania zębów zaleca się stosowanie przez jakiś czas tzw. białej diety. Należy wówczas unikać produktów, które zawierają intensywne barwniki, w tym także niektórych owoców. Na „czarnej” liście znajdują się szczególnie:
- maliny,
- wiśnie,
- jagody,
- jeżyny,
- czarne porzeczki,
- ciemne winogrona.
Oprócz ciemnych barwników owoce zawierają również kwasy owocowe, które zaburzają pH w ustach i tym samym mogą lekko osłabiać szkliwo (co z kolei przyczynia się do powstawania ubytków i przebarwień). Z tego względu po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu soku owocowego należy odczekać z myciem zębów nawet godzinę, w przeciwnym razie włosie szczoteczki może uszkodzić nadwątlone szkliwo.
Czy buraki barwią zęby?
Betanina, czyli naturalny pigment obecny w burakach, wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a nawet antynowotworowe. Ze względu na silne właściwości barwiące i jednocześnie brak niekorzystnych skutków ubocznych czerwień buraczana stosowana jest do barwienia produktów spożywczych, kosmetyków i leków. Intensywne działanie betaniny można zauważyć też podczas przygotowywania i spożywania potraw z buraków, gdy warzywa barwią deskę do krojenia, naczynia, dłonie i niestety również zęby.