pl
  • Porady
11 kwietnia - 2024

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Zwykła, obrotowo-pulsacyjna, a może jonowo-soniczna? Dziś wybór szczoteczki do zębów jest znacznie trudniejszy niż kiedyś, ponieważ producenci ciągle wprowadzają nowe technologie i ulepszają dotychczasowe, aby zapewnić jeszcze lepszą jakość higieny jamy ustnej. Każdy rodzaj szczoteczki ma swoje wady i zalety, dlatego przy wyborze trzeba kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami.

Szczoteczki do zębów manualne

Mimo ciągłego rozwoju technologii zwykłe szczoteczki nadal nie zniknęły ze sklepowych półek. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niską cenę i fakt, że można je kupić w praktycznie każdym sklepie spożywczo-przemysłowym, pod każdą szerokością geograficzną. Szczoteczki manualne są zatem ostatnią „deską ratunku”, gdy szczoteczka elektryczna nagle przestanie działać lub gdy zapomnimy spakować ją do walizki. Zwykłe szczoteczki są wskazane również dla dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ maluchy mogą mieć problem z używaniem elektrycznego urządzenia lub wystraszyć się wibracji.

Szczoteczki manualne są dobrym rozwiązaniem:

  • dla osób, którym zależy na niskiej cenie i łatwym zakupie;
  • jako szczoteczka zapasowa (na wypadek zepsucia lub rozładowania szczoteczki elektrycznej);
  • jako szczoteczka zapasowa dla nocujących gości;
  • dla osób podróżujących, które muszą ograniczać bagaż;
  • dla małych dzieci do 3 roku życia.

Twarda, miękka, a może średnia? Jaki typ szczoteczki manualnej wybrać?

Szczoteczki manualne różnią się twardością włosia – niektóre są miękkie, inne twarde, natomiast najbardziej uniwersalne są średnio twarde. To, jaki rodzaj szczoteczki sprawdzi się w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od stanu zębów i dziąseł. Niestety przez złe dobranie szczoteczki można nabawić się poważnych problemów, które będą wymagały interwencji stomatologa. Warto również pamiętać, że szkody wyrządzone w jamie ustnej w dużej mierze wynikają nie z rodzaju szczoteczki, a z nieumiejętnego szczotkowania.

Dla przypomnienia, rodzaj szczoteczki zależy od stanu zębów i przyzębia:

  • szczoteczki miękkie – odpowiednie dla małych dzieci, a także dla osób dorosłych, które mają problem z paradontozą, odsłoniętymi szyjkami zębowymi lub nadwrażliwością zębów;
  • szczoteczki średnio twarde – bardzo uniwersalne, odpowiednie dla dzieci i dorosłych, najlepsze dla osób, które mają zdrowe zęby i dziąsła;
  • szczoteczki twarde – raczej do sporadycznego użytkowania, odpowiednie dla osób dorosłych o zdrowych zębach i dziąsłach, które mają problem z osadem nazębnym (palacze, osoby pijące duże ilości kawy/herbaty).

Szczoteczki do zębów elektryczne 2D i 3D

Szczoteczki elektryczne mogą wibrować w dwóch lub w trzech płaszczyznach, wykonując przy tym od kilku do kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę. Szczotkowanie jest łatwe i wygodne, a mała główka szczoteczki dociera także do trudno dostępnych miejsc. W efekcie czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej jest nawet 100% skuteczniejsze niż mycie ręczne. Co więcej, szczoteczka elektryczna może być wyposażona w różne tryby pracy, które wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Przykładowo, osoby z przebarwieniami na zębach mogą wybrać tryb wybielający, zaś osoby z wrażliwymi dziąsłami mogą korzystać z trybu delikatnego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szczoteczki elektrycznej? Przede wszystkim na:

  • prędkość obrotów (szczoteczki 2D wykonują kilka tysięcy obrotów na minutę, zaś szczoteczki 3D – kilkadziesiąt tysięcy obrotów);
  • tryby pracy (np. czyszczenie delikatne, wybielanie, masaż dziąseł, czyszczenie codzienne);
  • czas ładowania i czas pracy na jednym ładowaniu;
  • dodatkowe funkcje (np. timer, czujnik nacisku);
  • akcesoria w zestawie (np. ładowarka, etui podróżne, wymienne końcówki).

Szczoteczki ultradźwiękowe i jonowe

O ile szczoteczki soniczne są już dobrze znane na polskim rynku, o tyle szczoteczki ultradźwiękowe i jonowe wciąż stanowią pewną nowość. Te pierwsze są wyposażone w kryształ, który umożliwia emitowanie dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. W trakcie czyszczenia zębów taką szczoteczką dziąsła są delikatnie masowane, co powoduje lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek. W dodatku ultradźwięki wzmacniają naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiegają krwawieniom. Tego typu szczoteczki są polecane przy odsłoniętych szyjkach zębowych, nadwrażliwości zębów czy zaawansowanych stanach zapalnych przyzębia.

Osoby zmagające się z próchnicą lub chorobami przyzębia mogą również wziąć pod uwagę szczoteczkę soniczną wyposażoną w technologię jonową. W tym przypadku bakterie usuwane są dzięki metalowej płytce wbudowanej w rączkę szczoteczki. Po dotknięciu płytka emituje jony ujemne, które przyciągają naładowane dodatnio bakterie. Ta technologia nie tylko skutecznie oczyszcza całą jamę ustną, ale jednocześnie chroni przed powstaniem nowej płytki nazębnej. Co ciekawe, osoby korzystające ze szczoteczki jonowej nie muszą w ogóle używać pasy do zębów.

Jaką szczoteczkę wybrać przy problemach stomatologicznych?

Nawracająca nadwrażliwość zębów lub objawy świadczące o zapaleniu przyzębia (krwawienie, obrzęk dziąseł, ruchomość zębów, obniżone szyjki zębowe) to dobre powody, aby rozważyć zakup szczoteczki o nieco bardziej zaawansowanej technologii. Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, które wykorzystują działanie fali dźwiękowej. Dzięki temu szczoteczka usuwa bakterie nawet z odległości kilku milimetrów, co ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i wąskich przestrzeni międzyzębowych. W rezultacie zęby stają się bielsze i znacznie mniej podatne na powstawanie ubytków. Ponadto szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające, co zmniejsza ryzyko podrażnienia dziąseł.

Jaką szczoteczkę zabrać w podróż?

Podróżowanie z niewielkim bagażem podręcznym w pełni uzasadnia wybór szczoteczki manualnej, jednak nie jest to jedyna opcja. Niewiele miejsca zajmie również szczoteczka elektryczna na baterie (przy czym warto zabrać ze sobą zapasowe paluszki). Dobrym rozwiązaniem jest również szczoteczka soniczna, która może przetrwać nawet kilka tygodni na jednym ładowaniu. Osoby podróżujące z większym bagażem mogą zabrać również zwykłą szczoteczkę elektryczną z ładowarką, przy czym do niektórych krajów (np. do Wielkiej Brytanii, na Cypr) trzeba spakować również adapter do gniazdka, który i tak przyda się do ładowania telefonu.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Przy codziennym myciu zębów sprawdzą się szczoteczki manualne, rotacyjno-oscylacyjne, rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne oraz soniczne. W przypadku szczoteczek manualnych bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrane włosie oraz umiejętność prawidłowego mycia zębów. Dlatego osoby, którym zależy na wygodzie użytkowania i dużej skuteczności czyszczenia, powinny wziąć pod uwagę szczoteczkę 2D, 3D i soniczne. Te ostatnie doskonale sprawdzą się również w podróży, ponieważ potrafią działać nawet kilkadziesiąt dni na jednym ładowaniu. Z kolei osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub poważne problemy z dziąsłami, mogą rozważyć szczoteczki ultradźwiękowe lub jonowe. Jednak w takich przypadkach zawsze należy zapytać o radę swojego stomatologa, który może pomóc w doborze szczoteczki odpowiednio do stanu zębów i dziąseł.

Na taką konsultację mogą umówić się Państwo w naszej klinice stomatologicznej w Wejherowe, przy ul. Wałowej 1. Zapraszamy do zakładki Kontakt w celu umówienia terminu konsultacji.

Umów wizytę: